adidas Supernova Sequence 5M test – G61254

Dzięki firmie adidas miałem okazję przetestować kolejny model buta. Tym razem jest to kolejna edycja buta dla nadpronatorów adidas Supernova Sequence 5M.

Jeśli nie chcesz czytać specyfikacji przejdź do właściwego testu lub podsumowania.

Specyfikacja

Rodzaj buta

To stabilizujący but treningowy na twarde nawierzchnie. Ma on systemy wspierające przetaczanie stopy u nadpronatorów jednak mogą z nich korzystać biegacze neutralni.

Amortyzacja

Za amortyzację odpowiada para systemów Adiprene oraz Adiprene+. Są to dwa rodzaje pianki EVA o odmiennych właściwościach.

Adiprene ma właściwości tłumienia uderzeń i jest umieszczona praktycznie na całej długości buta. Najgrubsza jest na pięcie, najcieńsza jest w okolicach palców

System Adiprene+ ma inną charakterystykę. Zawiera domieszkę gumy i jest bardzo elastyczny, oddaje włożoną energię. Producent umieścił go  w niewielkiej ilości w przedniej części buta. Po stronie zewnętrznej jest tego materiału nieco więcej, ale jest cieńszy.

Po stronie wewnętrznej jest grubszy, ale rozłożony na mniejszej długości.

Na filmiku przedstawiona jest różnica pomiędzy tymi dwoma systemami. 

Reasumując tylna część buta ma zapewnić dobrą amortyzację uderzeń zaś przednia  zarówno amortyzować uderzenia jak i oddawać energię.

Pod piętą pianka ma wysokość 27mm pod śródstopiem 16mm. Jest to więc model tradycyjny nie aspirujący do kategorii butów naturalnych czy minimalistycznych. Daje się jednak zaobserwować tendencję do zmniejszania nachylenia w każdym kolejnym modelu buta.

Podeszwa

Największą zmianę technologiczną przeszła podeszwa.

We współpracy ze znanym producentem opon samochodowych firmą Continental opracowano specjalną mieszankę gumy (CONTINENTAL TRACTION COMPOUND) . Według deklaracji producenta ma ona poprawić przyczepność obuwia – szczególnie na mokrych nawierzchniach o blisko 20 %.

 

Z przodu buta zastosowano gumę dmuchaną ( Blown Rubber). Proces produkcji takiego materiału polega na wstrzykiwaniu powietrza do mieszanki gumowej. Powstały materiał charakteryzuje się niższą masą, lepszą amortyzacją, ale mniejszą trwałością.

W środkowej części podeszwy znajduje się plastikowy mostek Torsion System. Ma on za zadanie stabilizację i wsparcie śródstopia podczas ruchów skrętnych podeszwy. Adidas był prekursorem stosowania tego elementu w obuwiu biegowym. (1)

 

Podeszwa środkowa po wewnętrznej stronie, na wysokości łuku stopy,  została usztywniona elementem nazywanym Pro-moderator+. Ma on zapewnić stabilność przetaczania stopy u osób z nadpronacją (przeciwdziałać uginaniu się podeszwy do wewnątrz).

 

Konstrukcję podeszwy uzupełnia guma o wysokiej gęstości Adi Wear. Jest ona bardzo odporna na ścieranie oraz nie pozostawia śladów (non marking). 

Na pięcie zainstalowano system Formotion.

 

W zastosowanym w tym bucie wariancie Formotion Supernova system jest lekko "trójwymiarowy" i posiada jeden ogranicznik przesuwu. Płytka odchyla się do tyłu i jest ograniczona przez gumę połączoną z podeszwą.

Zastosowanie systemu ma wpłynąć na:

 • Redukcję prędkości kątowej podeszwy podczas lądowania
 • Adaptację do indywidualnego stylu biegacza (np. inaczej działa podczas lądowania na pięcie a inaczej przy lądowaniu na śródstopiu)
 • Zmniejszenie pronacji stopy
 • Pozwala na dobrą adaptację do podłoża (2)

Jego działanie w ruchu obrazuje poniższy film

Podeszwa jest dość gęsto ponacinana, ale bieżnik nie jest głęboki.

But jest jest sztywny w obrębie pięty zaś umiarkowanie elastyczny w obrębie śródstopia.

Podeszwa ma kształt delikatnej kołyski mającej wspierać przetaczanie z pięty na palce.

Cholewka

But zbudowany jest z dość cienkiej siateczki umieszczonej w przedniej i środkowej jego części. W narażonych na przetarcie miejscach cholewka została zabezpieczona poprzez wstawki z syntetycznych materiałów.

Zapiętek jest twardy, usztywniony od wewnątrz.

W środku cholewki znajduje się profilowana piankowa wyściółka nazywana przez adidasa systemem Geofit. Umieszczone została w miejscach najbardziej narażonych na nacisk buta w trakcie biegu. Znajdziemy ją głównie w obrębie pięty oraz środkowej części cholewki.

Język jest miękki, o średniej grubości. Posiada szlufkę, przez którą przewleczone są sznurówki

W butach zastosowano wkładkę Ortholite.

Wg deklaracji producenta ma ona następujące właściwości:

 • odprowadza pot na zewnątrz
 • zapewnia długotrwałą amortyzację,
 • umożliwia cyrkulację powietrza w celu chłodzenia stopy
 • ogranicza powstawanie 

Podeszwa jest łączona z cholewką za pomocą płaskich szwów a pod wkładką lewego buta znajduje się miejsce na czujnik kroków systemu miCoach.

Cholewka jest wyposażona w elementy odblaskowe umieszczone na nosie buta

oraz na pięcie.

Wygląd

Testowany model ma biało-szarą kolorystykę z agresywnie czerwonymi akcentami.

Gdybym miał wybierać swoje ulubione kolory butów biegowych to wybrałbym raczej te ciemniejsze. Głownie ze względów praktycznych – tak bardzo nie widać na nich śladów użytkowania. Choć szary jest zdecydowanie lepszym kolorem niż biały :)

Waga

But w rozmiarze 42(US 9) waży 329 gramów co jest wynikiem porównywalnym z konkurencją.

Cena

Buty kosztują 569zł co jest ceną nieco wyższą niż oferowaną przez pozostałych firm. (obecnie część sklepów wyprzedaje je po 349zł)

Różnice pomiędzy adidas Supernova Sequence 5 a adidas Supernova Sequence 4

Fanów tej serii obuwia najbardziej interesują zmiany w nowym modelu w porównaniu do poprzedniego:

 • Lżejsze o 37g. Wpisuje się to w tendencje producentów do stopniowego odchudzania obuwia
 • Zwiększona przyczepność na mokrej nawierzchni " o niemal 20%" (dzięki zastosowaniu nowego rodzaju gumy)
 • Większa ilość amortyzacji w śródstopiu (więcej pianki adiprene kosztem adiprene+)
 • Przeprojektowany zapiętek  – usztywnienie ukryte wewnątrz zapiętka
 • Mniejsze różnica grubości podeszwy pomiędzy piętą a palcami
 • Bardziej elastyczna przednia część podeszwy

Test

Dystans

Buty testowałem na dystansie ponad 550 km pokonywanych wiosną od 15 lipca do 3 października 2012r. W tym czasie nie startowałem w zawodach – realizowałem program przygotowań do startu na dystansie maratońskim. Zakres temperatur od 8 do +32 stopni Celsjusza.

Nawierzchnia

95% nawierzchnia utwardzona (asfalt, kostka brukowa), 5% miękka (alejki parkowe, ścieżki leśne)

Badacz

Jestem biegaczem o umiarkowanym stażu biegowym. Trenuję w regularnie od ponad 3 lat. W badaniach biomechaniki wykazuję lekką nadpronację. Staram się pracować nad techniką biegu – mocniej odbijać się z nogi zakrocznej. Ląduję na pięcie.

Moja waga w zależności od intensywności treningów waha się w przedziale 78-83kg.

Doświadczenie

Wcześniej biegałem w butach takich jak: Nike Zoom Vomero 3+, Nike Pegasus 26+ Trail WR, Brooks Glycerin 8, Nike Zoom Structure Triax 13+, adidas Superova Glide 4M, Columbia Ravenous Trail Omni-Techadidas Supernova Sequence 4M, adidas Adizero Tempo 4, Reebok ZigNano Fly 2, Asics GT-2170.

Przeznaczenie

Buty testowałem jako przeznaczone do treningów.

Badanie na bieżni mechanicznej

Dzięki Centrum Biegowemu Ergo miałem możliwość wykonania testu na bieżni mechanicznej.  But poprawnie korygował nadpronację. Na nagraniu brak jest charakterystycznego uginania się stopy do wewnątrz.

Wrażenia z testu

Pierwsze odczucia

Tuż po wyjęciu buta z opakowania sprawiał wrażenie dość sztywnego, ciężkiego. Te odczucia jednak dość szybko minęły gdy but znalazł się na nodze.

Cholewka

But po założeniu daje poczucie dużej miękkości i komfortu. Przeprojektowany tył buta lepiej opinał piętę niż wcześniejsza wersja a mam średnią szerokość stopy wg. Foot ID( kopyto C i D).

Wyściółka systemu Geofit bardzo dobrze wypełniała tylną część buta jest wygodnie mimo usztywnionego zapiętka. Mimo intensywnego użytkowania brak jest przetarć, co dobrze świadczy o jakości użytych materiałów. Mimo biegania latem w stopkach nie nabawiłem się żadnego obtarcia.

Zdarzyło mi się biegać w tych butach nawet w temperaturze przekraczającej 30 stopni Celsjusza. Mimo ekstremalnych warunków przewiewność przedniej części była zadowalająca. Noga nie gotowała się w środku. Nawet tył buta wyścielony gąbką nie spowodował żadnych odparzeń.

Amortyzacja

But jest przeznaczony do treningów na twardej nawierzchni więc amortyzacja uderzeń jest kluczowym elementem wpływającym na ocenę.

Zgodnie z przewidywaniami but jest bardzo miękki, komfortowy wręcz stworzony do przemierzania wielu kilometrów po twardych nawierzchniach. Szczególnie komfortowy jest obszar pięty. Gruba pianka adiPrene świetnie amortyzuje uderzenia nawet dość ciężkiego (82kg) biegacza. Myślę, że osoby o jeszcze wyższej kategorii wagowej będą również zadowolone z poziomu tłumienia uderzeń.

Przednia część podeszwy jest nieco bardziej dynamiczna. Mniejsza ilość amortyzującej pianki oraz elementy bardziej dynamicznego materiału adiPrene+ są wyczuwalne. Ułatwiają nieco odbicie z palców, ale nie zmieniają komfortowego charakteru buta.

But przez znaczne nachylenie podeszwy zachęca do lądowania na pięcie. Gdyby jednak chcieć lądować  palcach/śródstopiu to amortyzacja w tej części podeszwy jest wystarczająca.

W terenie but jest zbyt miękki. Miałem problemy ze stabilnością przy szybkich zmianach kierunku biegu.

Przetaczanie

But mimo swojej sztywności przetacza się bardzo gładko i płynnie. Ukształtowanie podeszwy w formie kołyski wspiera ruch stopy od pięty do palców nie powodując uczucia uciekania stopy do przodu.

Wsparcie przetaczania

Moje stopy charakteryzują się różną nadpronacją. W lewej jest prawie niezauważalna, w prawej większa. W związku z tym w  większości butów stabilizujących w lewej stopie czuję zwykle sztywność na wysokości śródstopia, szczególnie mocno na początku biegu. 

W adidasach mimo, że usztywnienie biegnie przez całą długość zewnętrznej strony śródstopia nie czułem tego wsparcia jako niewygodne. Zapewne dlatego, że element stabilizujący został zatopiony głęboko w miękkiej piance. Sugeruje to, że buty mogą być z powodzeniem używane przez biegaczy neutralnych.

Badanie na bieżni mechanicznej wskazują, że zastosowane elementy poprawnie korygują moją umiarkowaną nadpronację.

Bieżnik

Byłem bardzo sceptyczny co do zapowiadanej znaczącej zmiany w przyczepności po dodaniu gumy Continental.

Na suchej nawierzchni trzyma się równie dobrze jak każdy inny but trudno o odczuwaniu jakiejkolwiek różnicy. Zupełnie inaczej sprawa ma się podczas gorszej pogody.

Gdy teren jest pełen kałuż lub wręcz pada intensywny deszcz trzymanie gumy Continental Traction Compound jest rewelacyjne. Po raz pierwszy w takich warunkach nie byłem zmuszony do zwalniania na zakrętach czy wyjątkowej ostrożności podczas skipów. Czapki z głów!

Trwałość po 550km

Jeśli spojrzeć z zewnątrz, but za wyjątkiem zabrudzenia cholewki nie jest wcale zużyty. Na cholewce nie występują żadne przetarcia.

Co więcej wewnątrz brak jest śladów jakiegokolwiek zmechacenia wyściółki.

Świadczy to bardzo dobrze o jakości zastosowanych materiałów.

Podeszwa jest nieco pościerana, ale nie dyskwalifikuje butów do dalszego użytkowania.

Największe ślady zużycia występują w obrębie najlżejszej, "dmuchanej" gumy.

Niestety po przebiegnięciu 550km zbijanie pianki Eva jest już wyczuwalne. Buty stają się twardsze, mniej komfortowe. Myślę, że po około 800km przy mojej wadze powinny już przejść na zasłużoną emeryturę.

Ciężko mi znaleźć wprost rekomendację producenta co do przebiegu butów. Jedyną jaką znalazłem w miCoach był alert po przebiegnięciu 300 mil (483 km). W tym aspekcie moje odczucie jest zbliżone do rekomendacji, choć liczyłem na pokonanie większej ilości km.

Porównanie z adidas Supernova Sequence 4

W porównaniu z poprzednikami najbardziej wyczuwalna jest różnica wagi. Czuć też zwiększoną elastyczność przedniej części buta. Być może przez to wydają się nieco bardziej żwawe.

Ku mojemu zaskoczeniu usztywnienie pięty w wersji 5 jest równie niewyczuwalne co w poprzedniku. Naprawdę grubość wyściólki jest imponująca.

W moim odczuciu nowy zapiętek lepiej trzyma tył stopy. Nie miałem potrzeby ich mocnego wiązania.

Na plus należy tez zaliczyć trzymanie na mokrej nawierzchni.

Podsumowując  jeśli zastanawiacie się nad nowszą wersją buta i na przeszkodzie nie stoi cena śmiało wybierajcie model 5. 

Podsumowanie

Adidas Supernova Sequence 5M to udany but treningowy dla nadpronatorów przeznaczony na twarde nawierzchnie. Posiada bardzo miękką amortyzację w obrębie pięty i jest dostosowany do potrzeb ciężkich biegaczy.

Jego dużym atutem jest bardzo płynne przetaczanie pięta –  palce.  But świetnie sprawuje się w trakcie długich wybiegań oraz biegach ciągłych. W rozwijaniu dużych prędkości nie sprzyja pochłaniająca energię tylna część podeszwy.

Poziom oferowanego wsparcia dla nadpronatorów jest znaczny a zarazem na tyle komfortowy, że mogą korzystać z nich biegacze neutralni. Buty są bardzo wygodne. Od pierwszego założenia idealnie leżą na nogach.

Trzymanie podeszwy na mokrych nawierzchniach jest rewelacyjne.

Na koniec  chciałem  napisać, że mam do nich sentyment. Doprowadziły mnie bezpiecznie do końca treningu maratońskiego. Wiem, że maratończycy wydeptujący mozolnie kilometry w poszukiwaniu formy będą z nich bardzo zadowoleni.

Do wad zaliczyłbym trwałość amortyzacji. Zastosowana pianka wyraźnie się zbijała i po około 500km różnica była wyczuwalna. Liczyłem na przebiegnięcie większego dystansu w komfortowych warunkach. Na minus zaliczyłbym również rekomendowaną cenę 569zł to dość dużo w porównaniu do konkurencji.

Zalety:

 • miękka amortyzacja na wysokości pięty
 • bardzo płynne przetaczanie buta pięta – palce
 • duża wygoda już od pierwszego założenia
 • bardzo dobra, wygodna stabilizacja stopy 
 • świetne trzymanie na mokrych nawierzchniach
 • trwałość materiałów cholewki i podeszwy

Wady:

 • dość wysoka cena
 • trwałość amortyzacji

Ocena:

4/5

Galeria

Źródła informacji: 

 1. Bieganie Kamienie milowe – stabilizator  
 2. Bieganie.pl - Rozmowa z Andrzejem Bikowskim, projektantem butów biegowych

Komentarze facebook:

comments

to “adidas Supernova Sequence 5M test – G61254”

Skomentuj

Poinformuj mnie o nowych komentarzach na e-mail. Możesz także SUBSKRYBOWAĆ ten wpis bez komentowania.