adidas miCoach Pacer – trudne początki

Ponad tydzień temu stałem się za sprawą firmy adidas szczęśliwym testerem systemu miCoach. Dostarczone niewielkie pudełko kusiło by odkryć jego zawartość natychmiast, ale ukończony już tego dnia trening i chęć sfotografowania zestawu odwlekły jego debiut.

Czym jest miCoach ?

To wirtualny trener przekazujący komunikaty za pomocą słuchawek. Można go używać jako samodzielnego urządzenia bądź umilić sobie trening muzyką z ulubionego odtwarzacza MP3. W trakcie treningu monitorowane jest zarówno tempo biegu jak i tętno. Główną częścią systemu jest strona internetowa pozwalająca na konfigurację treningu oraz monitorowanie ich postępu.

Pierwsze wrażenia

Zestaw jest zapakowane w bardzo efektowne pudełko. Samo wyjmowanie sprzętu jest dość długim, ale przyjemnym rytuałem. Znajdziemy w nim następujące elementy:

 • urządzenie miCoach Pacer,
 • czujnik tętna z paskiem,
 • czujnik tempa wraz z mocowaniem do sznurówek,
 • słuchawkę,
 • kable ładowania oraz podłączenia do odtwarzacza MP3
 • instrukcja w formie przewodnika jak zacząć
 • karta gwarancyjna
 • torebka do przechowywania urządzenia
 • bateria do czujnika ruchu

Pierwszym zadaniem jakie sobie postawiłem była instalacja baterii w czujniku.

Jak zainstalować baterię w czujniku ruchu?

Wydaje się, że nie ma nic prostszego. Jednak nieco później w trakcie nieudanego łączenia miCoacha z czujnikiem ruchu nie byłem pewien czy włożyłem ją prawidłowo. Więc po kolei:

1. Wyjąć czujnik z podstawki

2, Obrócić tylną część obudowy w kierunku przeciwnym do wskazówek zegarka

3. Otworzyć obudowę

4. Włożyć baterię tak aby oznaczenie + obudowy pokryło się z + na baterii

5. Zamknąć obudowę i obrócić ją zgodnie z ruchem wskazówek zegarka

Trudne początki

Rejestrację do na portalu przeprowadziłem wcześniej – orientując się w oferowanych funkcjonalnościach. Niestety w tuż po rozpakowaniu zestawu strona internetowa miCoach nie działała. To zaś uniemożliwiło podłączenie zestawu do komputera nawet w celu początkowego naładowania baterii. (brak sterowników powodował zawieszenie systemu operacyjnego).

Kolejnego dnia – strona działała z niewielkimi przerwami na prace naprawcze po awarii. W tym czasie udało się pobrać oprogramowanie i zdefiniować treningi. Moim celem będzie przygotowanie się do startu na nietypowym dystansie 7,195km w trakcie sztafety Ekiden. W tym celu wybrałem trening na 10km "Finish faster 10k" na poziomie 3.

W debiucie z miCoach zdecydowałem się na przeprowadzenie treningu oceniającego aktualną formę (Assessment Workout).

Wtedy nastąpiła seria zgrzytów między nami. Na początek miCoach nie wykrywał czujnika kroków, następnie już po wyjściu na trening nie potrafiłem włączyć treningu. Mimo powrotu do domu i zerknięcia do instrukcji nadal nie potrafiłem go włączyć :(

Po treningu na spokojnie udało mi się odnaleźć dwa dla mnie nieoczywiste przyciski uruchamiające trening oraz regulujące głośność. Naprawdę byłem tym zaskoczony, że ja inżynier, gadżeciarz nie potrafiłem uruchomić urządzenia.  Odpytałem więc fanów ile przycisków ma MiCoach – na 12 odpowiedzi nikt nie trafił. Wydaje się, że nie jestem osamotniony w swoim zagubieniu. 

W trosce o innych przygotowałem polską ściągawkę za pełną instrukcją obsługi dostępną pod adresem: http://www.adidas.com/com/miCoach/Multimedia/com/PDF/miCoach_Pacer_User_Manual.pdf

Aktualizacja: Jak się okazuje istnieje polska instrukcja do miCoach i jest dostępna pod adresem: http://www.micoach.pl/data/MediaLibrary/0/238/pl_micoach_pacer.pdf

Przyciski miCoach Pacer i ich funkcje

 1. Wybór treningu.
 2. Start, pauza/wznowienie treningu
 3. Regulacja głośności
 4. Informacje na temat treningu lub ponowne szukanie urządzeń
 5. Przełącznik trybu pracy: wyłączony/dowolny trening/miCoach
 6. Resetowanie urządzenia

Jak uruchomić trening z miCoach?

 1. Za pomocą przełącznika (5) włączyć urządzenie. 
  Możliwy jest wybór dwóch trybów działania: free - swobodny bieg(urządzenie jedynie zbiera statystyki) lub tryb miCoach – wykorzystujący pełnię możliwości urządzenia (na podstawie zdefiniowanego na stronie treningu miCoach udziela wskazówek głosowych i zbiera statystyki)
 2. Po wyborze trybu należy odczekać chwilę na wykrycie czujnika tętna i czujnika kroków. W wypadku nie wykrycia któregoś z urządzeń można nacisnąć środkowy przycisk (4) aby ponownie uruchomić wyszukiwanie.  W wypadku problemów z powtórnych problemów należy wyłączyć urządzenie za pomocą przełącznika (5) i włączyć ponownie.
 3. W wypadku trybu miCoach należy ustawić trening za pomocą górnego przycisku (1)
 4. W celu uruchomienia treningu należy nacisnąć przycisk 2 (pod lampką biegacza)
 5. W trakcie biegu można sprawdzić aktualne wskazania miCoach za pomocą środkowego przycisku (4),  wstrzymać/ponownie uruchomić trening za pomocą przycisku (2) pod lampką biegacza.
 6. Aby zakończyć trening należy wyłączyć urządzenie za pomocą przełącznika (5).

Podsumowanie

Początki współpracy były nieco trudne . Warto zapoznać się z pełną instrukcją w pdf, by uniknąć tych problemów jakie miałem. W następnym wpisie będzie o treningu oceniającym formę jego wynikach i interpretacji.


Komentarze facebook:

comments

to “adidas miCoach Pacer – trudne początki”

 • Kuba Says:

  Niby kilka przycisków, a mogą przysporzyć problemów. Ja od razu pobrałem instrukcje z netu i przeczytałem co i jak, więc nie miałem większych problemów.

 • drproctor Says:

  Ja długo studiowałem filmiki na micoach.pl. Ale potem już generalnie bez problemów :-)

 • michal Says:

  Ja próbowałem zbadać intuicyjność interfejsu. Instrukcję przejrzałem, ale nie przykładałem się zbytnio :) Efekty tego były niezbyt dobre ;)

Skomentuj

Poinformuj mnie o nowych komentarzach na e-mail. Możesz także SUBSKRYBOWAĆ ten wpis bez komentowania.