Powerade ION4 – zmiana składu

Niedawno jeden z liderów na rynku napoi izotonicznych – Powerade zmienił recepturę. Światowa premiera tej odświeżonej wersji nazwanej ION4 miała miejsce w 2009 roku. Nam przyszło więc czekać na niego aż 2 lata. Niestety nigdzie na stronach producenta nie można znaleźć informacji na temat tego jak zmienił się skład i wartości odżywcze napoju. Spieszę więc z pomocą.

źródło: http://www.powerade.pl

Zawartość składników Powerade w 100ml oraz skład


Powerade LemonPowerade ION4 OrangeZmiana
Osmolalność280 mOsmol/kg291mOsmol/kg+4%
Kaloryczność87kJ(20kcal)70kJ (16kcal)-20%
Białko0 g0 gbrak
Węglowodany4,7 g3,9 g-17%
w tym cukry3,7 g3,9 g+5%
Tłuszcz0 g0 gbrak
Błonnik0 g0 gbrak
Sód50 mg50mgbrak
Potas6,3 mg12,5 mg+98%
Wapń0 mg1,3 mgdodanie
Magnez0 mg0,6 mgdodanie
Cena2,68 zł2,78 zł+4%
Składwoda, deksteroza, maltodekstryna, regulatory kwasowości:kwas cytrynowy, cytrynian sodu i cytrynian potasu, aromaty, stabilizatory: guma arabska i ester glicerolu i żywicy roślinnej, substancje słodzące aspartam i acesulfam-K, barwnik: żółcień chinolinowa. Zawiera źródło fenyloalaniny.woda, dekstroza, fruktoza, kwas: kwas cytrynowy składniki mineralne: chlorek sodu, cytrynian potasu, chlorek magnezu, chlorek wapnia i fosforan potasu, stabilizatory: guma arabska i estry glicerolu i żywicy roślinnej, przeciwutleniacz: kwas askorbinowy, substancje słodzące: Acesulfam-K i sukraloza, aromaty, barwnik mieszanina karotenów. 

Zmiana nie jest więc kosmetyczna dotyczy kilku parametrów i składników.

Gdyby skorzystać  z kryteriów opracowanych na potrzeby porównania napoi izotonicznych to wynik były niekorzystny dla nowego napoju.

 Powerade LemonPowerade ION4 Orange
Wchłanialność (30%)

282 mOsmol/kg

2 pkt

291mOsmol/kg

1pkt

Kaloryczność (20%)

87kJ(20kcal)

2 pkt

70kJ (16kcal)

1 pkt

Zawartość sodu (15%)

50 mg

2 pkt

50 mg

2 pkt

Cena (15%)

2,68 zł

2 pkt

2,78 zł

1 pkt

Sztuczne składniki (10%)

słodziki, barwniki, aromaty

1pkt

słodziki, aromaty

2pkt

Dodatki (5%)

potas

1 pkt

potas, wapń, magnez

2 pkt

Suma ważona1,751,25

Podsumowując ION4 to ewolucja, ale czy kierunek zmian jest słuszny? Mam wątpliwości.

W porównaniu do innych izotoników Powerade charakteryzował się niską osmolalnością, najniższą kalorycznością średnią zawartością sodu i sztucznych składników. Podsumujmy najważniejsze zmiany

  1. ION4 dodaje składniki mineralne takie jak magnez i wapń oraz zwiększa zawartość potasu. Nieznane są mi badania, które pokazują wprost wpływ tych pierwiastków na wydolność. Jedyne co można stwierdzić na pewno to, że są tracone z potem. Zysk jest więc niewielki.
  2. W najmniej kalorycznym napoju ze składu usunięto węglowodany złożone, które decydowały o kaloryczności utrzymując przy tym niską osmolalność. Teraz więc ION4 dostarcza jeszcze mniej energii oraz ma gorszą wchłanialność. To czyni napój mniej przydatnym przy długotrwałym wysiłku.
  3. Kolejną zauważalną zmianą jest eliminacja ze składu kontrowersyjnego słodzika Aspartamu. Niestety w jego miejsce został dodany nowy – Sukraloza. Niestety jak większość który jak większość słodzików nie cieszy się dobrą sławą
  4. Wreszcie pozbyto się rakotwórczego barwnika E104(żółcień chinolinowa) zastępując go mieszanką karotenów.

Czy napój w nowej wersji okaże się rynkowym hitem? To zależy od nas konsumentów.


Komentarze facebook:

comments

to “Powerade ION4 – zmiana składu”

  • leon Says:

    Nie stety ale z tego skladu widac niewiele zmienili zmiany kosmetyczne !!Ale zato podniesli cene!!Osobiscie niekorzystam z gotowych tylko w proszku lub tabletkach musujacych jest tam opołowe mniej chemii.I nadodatek są o połowe tańsze. Pozatym powerade chwali sie ze jest sponsorem fundacji Biegam bo lubie zapewniajac na kazdym treningu isotoniki na kazdy trening ale ztego co wiem to od kilku lat nikt tam niewidział nawet jednej butelki. :) To swiadczy o wiarygodnosci tej firmy.

  • Axxx Says:

    W Europie sa lepsze powerade niż w USA , mieszkam tu 8 miesięcy i nigdy nie spotkałem sie z powradem podobnym do europejskiego, .. Tutaj w USA jest on za bardzo wodnisty,czuć chemie,i butelki sa beznadziejne, nawet nie da sie ich wsiąść na rower trzeba do bidonu przelewać

Skomentuj

Poinformuj mnie o nowych komentarzach na e-mail. Możesz także SUBSKRYBOWAĆ ten wpis bez komentowania.