Asics Foot ID moja analiza stóp

Im więcej biegam tym bardziej interesuje mnie to jakie obuwie powinienem stosować. Jaki jest mój styl biegania? Jestem przed wyborem butów biegowych i sukcesywnie korzystam z systemów mogących pomóc w doborze właściwych. Ostatnio nadarzyła się okazja przetestowania kolejnego z nich firmowanego przez firmę Asics Foot ID.

Zapisałem się tuż po informacji na stronie bieganie.pl do Wola Parku. Byłem przygotowany na badanie również na dynamiczne stóp – założyłem dres i krótkie spodenki. Miałem na sobie również używane obuwie biegowe. Zachęcił mnie to tego film promocyjny, w którym występuje Deena Castor  (brązowa medalistka z Aten w maratonie.

 

Czym jest ten system

To trójwymiarowy skaner wykonujący pełne odwzorowanie stóp oraz oprogramowanie do analizy danych. Dzięki temu otrzymujemy kompletny raport stanowiący podstawę do wyboru właściwego obuwia biegowego.

Przebieg badania

1. Na początek zbierane są dane: imię, nazwisko, wiek, wagę, wzrost etc.

2. Zaznaczane są za pomocą małych, okrągłych naklejek trzy punkty na stopie. Pierwszy na głowie dalszej 5-tej kości śródstopia, na zewnętrznej krawędzi stopy. Drugi punkt położony najbardziej przyśrodkowo na głowie dalszej 1-szej kości śródstopia, na wewnętrznej części stopy. Trzecie oznaczenie umieszcza się na kości łódkowatej, czyli na grzbiecie stopy.

3. Wkładamy do skanera każdą stopę osobno. Sam skan trwa około 1 minuty, w trakcie którego należy próbować stać nieruchomo. Ułatwia to poręcz przymocowana do skanera. Po chwili budowany jest trójwymiarowy obraz stopy a dane wysyłane są na specjalny serwer w celu analizy danych.

4. Otrzymana analiza składa się z kilku sekcji:

Pierwsza pod danymi osobowymi to tzw. szewskie kopyto czyli baza na której jest budowany but. A to wąskie stopy aż do E stopy bardzo szerokie.

Niżej mamy pomiar stóp a jego wymiary są podane w milimetrach:

A – Długość stopy – mierzona od pięty do końca najdłuższego palca

B – Obwód poprzeczny stopy – od poduszki pod dużym palcem do poduszki pod małym palcem

C – Szerokość pięty

D – Wysokość podbicia

E – Wysokość sklepienia stopy

G – Ułożenie palców stóp -kąt odchylenia dużego palca stopy

W prawym dolnym rogu prezentowane są dane dotyczące ułożenia ścięgna achillesa.

U góry po środku wydruku mamy porównanie jak nasze wyniki prezentują się na tle innych osób w naszej płci i grupie wiekowej.

I na koniec  ślad stopy – prezentowany jest zarówno fałd skóry okalający stopę jak i mięśnie.


Analiza

Co można z takiej statycznej analizy powiedzieć o moich stopach? Przede wszystkim mam zbliżone wymiary stóp. Nieco szersza i dłuższa jest prawa stopa dlatego powinienem mierzyć buty zaczynając od niej. Ułożenie ścięgna Achillesa sugeruje nadmierną pronację, ale mam dobrze wysklepione stopy. Reszta wymiarów, za wyjątkiem dużej wysokości podbicia mieści się w średniej.

Na podstawie tej analizy łatwo jest dobrać rozmiar buta – powinien być on 8 – 10 mm dłuższy od najdłuższej zmierzonej stopy. W moim wypadku 275,7+10= 285,7 czyli w rozmiarówce ASICS czyli jest to numer pomiędzy 44,5 a 45! To potwierdziło moje przypuszczenie, że obecne buty rozmiar 44 są zbyt małe. Świadczą o tym ciemne ślady na paznokciach.

Podsumowując mam normalną pronację i większość obuwia normalnego obuwia biegowego powinna być dla mnie właściwa.

Doradztwo

Po zebraniu dodatkowych infomacji na temat średniego tygodniowego przebiegu uzyskałem rekomendację co do obuwia firmy Asics. Rekomendowanym modelem jest Asics Nimbus 11 lub wcześniejsze modele (10,9, …)

Przymiarka i analiza dynamiczna

Niestety Sklep Go Sport w Wola Parku dysponuje bardzo ograniczoną ofertą obuwia biegowego więc nie było rekomendowanego obuwia ani analizy dynamicznej.


Komentarze facebook:

comments

to “Asics Foot ID moja analiza stóp”

 • BoberPL Says:

  Tyle zachodu, aby dobrać buty, które są wykonane z materiałów, które dopasowują się do każdej stopy (pomijając stopień pronacji).
  Twoje lewe śródstopie odstaje wysoko od średniej. ;-)

 • drproctor Says:

  Ciekawa sprawa… Płaci się coś za taką przyjemność?

 • michal Says:

  0 zł – szukaj na stronie http://www.asics.pl/running/tech_tours/ może pojawią się w Twojej okolicy.

 • drproctor Says:

  Umówiony na jutro:)

 • Jaro Says:

  Na filmie pokazane ze niby testuja Twoje stopy na bieznie ale to nie prawda. Ja bylem na takim badaniu to w sumie po 7 minutach koniec. Musialem wypytywac sie o rozne sprawy zeby nie wyjsc po 3 minutach. Skan b.krotki, dostalem tylko widok z gory stop i wymiary (8 skladnikow). Szkoda ze nie bylo to dokladniej zbadane. Chyba bedzie trzeba przejsc sie do Intersportu, tam badania podobno trwaa do godziny czasu.

 • michal Says:

  Jaro, rozmawiałem kiedyś z obsługującym takie stanowisko. Stwierdził, że w części sklepów nie mają pełnego asortymentu pozwalającego zrobić taki dobór. Wolą więc pozostać przy rekomendacji obuwia.

Skomentuj

Poinformuj mnie o nowych komentarzach na e-mail. Możesz także SUBSKRYBOWAĆ ten wpis bez komentowania.