Dobór butów dla biegaczy – analiza biomechaniki Currex MotionCube Running Station

W tą niedzielę Fundacja Maratonu Warszawskiego zorganizowała dwudniową możliwość sprawdzenia serca i biomechaniki ruchu w klubie fitness Holmes Place (Galeria Mokotów). Postanowiłem skorzystać z tej okazji. Byłem po badaniach kardiologicznych więc uznałem, że serce mam sprawdzone. Ciekawiła mnie analiza charakterystyki mojego biegu za pomocą urządzenia Running Station firmy Currex. Plan był taki aby pojawić się tam na godzinę przed oficjalnym rozpoczęciem i spokojnie zająć miejsce w kolejce. Nie udało mi się wstać wcześnie i na miejscu zjawiłem się tuż po 10:00.

Miła pani na recepcji klubu  poprosiła mnie o uzupełnienie ankiety oraz o wylosowanie jednej z czerwonych karteczek. Wyjąłem pierwszą z brzegu i zobaczyłem napis bieganie. Jasne, że biegam :) Okazało się, że wygrałem roczną prenumeratę czasopisma bieganie. Do tej pory kupowałem raczej Runners World (wcześniej kupowałem Mens Health) więc będę miał okazję do porównania.

W kolejce czekało jedynie 6 osób, ale samo badanie trwało ponad 15 minut. Około półtorej godziny oczekiwania spędzonej na czytaniu stron internetowych oraz rozrzuconych ulotek miałem okazję stanąć na stacji diagnostycznej. Zdjąłem skarpetki i rozpoczęliśmy badanie. Prowadzący badanie Artur okazał się wdzięcznym rozmówcą i doświadczonym biegaczem. Wielokrotnie sypał przykładami z swojego życia i starał się każdemu z osobna przekazać choć ułamek swojej wiedzy.

Jak się później okazało – nie byłem wystarczająco przygotowany. Należało zabrać ze sobą strój oraz używane buty do biegania.

Badanie

Składa się z kilku etapów:

 
  1. Wybór płci
  2. Wybór uprawianego sportu bieganie/chód
  3. Skan termiczny stóp celem zbadania sklepienia stopy
  4. Analiza ustawienia kolan
  5. Analiza ustawienia stóp w chodzie wzdłuż linii
  6. Badanie elastyczności łydek poprzez wykonanie przysiadu
  7. Badanie ustawienia miednicy poprzez półprzysiad na jednej nodze.
  8. Ocena charakterystyki uderzania stopy o podłoże  – najlepiej mieć używane obuwie biegowe
  9. Waga

Poniżej film promocyjny producenta:

Po zbadaniu tych parametrów ukazuje się rekomendacja co do ćwiczeń wzmacniających, rozciągających oraz obuwia i wkładek. Pdfy ważą w sumie około 10MB więc nie publikuję ich online. Zainteresowanych proszę o komentarz z podaniem adresu e-mail.

Wynik

Mam stopę normalną z tendencją do supinacji. Szkoda, że nie można tego zweryfikować biegnąc po bieżni.

Lista moich ćwiczeń wzmacniających była wyjątkowo krótka i zawierała jedno ćwiczenie.

Dużo bardziej rozbudowane powinny być moje ćwiczenia rozciągające. Zawierają aż 7 ćwiczeń z czego wykonuję jedynie dwa. Zaskoczony byłem rekomendacją co do czasu utrzymania rozciągania – aż do 40 sekund! Wcześniej czytałem, że powinno być to 8 do 10 sekund.

Na listę rekomendowanego obuwia trafiły buty z używanej przeze mnie serii Nike Vomero. Ja mam 3 generację obuwia, rekomendowane są serie 4 i 5 (nie do kupienia w Polsce). Można powiedzieć, że mam niezłą intuicję – szukałem miękkich butów na asfalt w dobrej cenie. I na tym właściwie kończyła się moja wiedza.

Dodatkowo rekomenduje się mi niebieską wkładkę Footdisc do obuwia biegowego.

Podsumowanie

Polski rynek obuwia biegowego powoli wychodzi z epoki kamienia łupanego. Sprzedawcy zaczynają dbać właściwy dobór butów odpowiednich do potrzeb klienta.. Na pewno takie urządzenie stanowi doskonałe uzupełnienie wiedzy sprzedawcy. Czy może ją zastąpić? Wydaje mi się, że nie. Przy najbliższej okazji postaram się poddać badaniu na bieżni i porównam te dwie rekomendacje.

Zakup obuwia biegowego pozostawiam sobie na czas przygotowania do maratonu. Moje obecne jest zbyt małe i przy dłuższych biegach zdarzają się siniaki i charakterystyczne ciemne paznokcie. Przebiegłem w nich około 500km więc jeszcze drugie tyle można w nich zrobić.


Komentarze facebook:

comments

Skomentuj

Poinformuj mnie o nowych komentarzach na e-mail. Możesz także SUBSKRYBOWAĆ ten wpis bez komentowania.